Чеська королівська корона

Богемні подорожі не лише по Богемії

Україномовний гід по Празі та Чехії Віталій Кравець

Гід по Чехії
З 2001 року на ринку туризму
+420720694262, korolucha@atlas.cz
+420720694262 korolucha@atlas.cz
Email,    Mobil,    Viber,    WhatsApp
Логотип
Email,  Mobil,  Viber,  WhatsApp
+420720694262
korolucha@atlas.cz
Перейти до контакту

Чеська королівська корона

Екскурсії по Празі та Чехії українською
Опубліковано автор Vitaliy Kravets вхід Історія · 21 грудень 2017
  Це є єдина європейська корона, що не виставляється в музеї, але постійно зберігається в головному храмі країни на Празькому Граді. Корона знаходиться за сімома замками біля мощів покровителя чеської землі святого князя Вацлава і лише в рідкісні ювілейні дати виставляється на показ. Востаннє виставлялася в травні 2016 року до 700-річчя народження батька вітчизни Карла IV Люксембурга. В середині січня 2018 року виставлятиметься в межах програми цілорічних пам'ятних заходів на згадку про століття виголошення Чехословачиини.
  Корона була виготовлена в 1344-1345 роках з ініціативи чеського принца і майбутнього чеського короля Карла IV Люксембурга. Він був першою коронованою цією короноою особою. Цей король був для свого часу винятковою людиною: розмовляв п'ятьма мовами, заклав перший університет на північ від альпійських гір, зробив з Праги за добу свого правління третє найбільше місто Європи. Живучи і правлячи з Праги був не лише чеським королем, але також королем римським і німецьким, імператором Священної Римської імперії, королем італійським, королем бургундським, графом люксембурзьким та інше. Визначив закони, котрими керувалося обрання правителів Священної Римської імперії по залишок її історії аж до 1805 року.   Чеська королівська корона є символом чеської державності і є однією з найстарших корон Європи. З виготовленням корони була сформульована і нова політична доктрина чеської держави, котра надалі офіційно називалася Землі Корони Чеської. До земель чеської корони тоді належали королівство Чехія, маркграфство Моравія, Силезькі князівства, князівства Верхні і Нижні Лужніце, та Брандебургське герцогство. Вважалося, що корона не належить королям. Корона і чеська держава належать святому князеві Вацлавові, що після своєї мученицької смерті перебуває з Богом на небі. З тексту коронування видно, що королі лише позичають королівство на добу свого правління за короткочасного земного життя.

   Митрополит правителя запитує середнім чітким голосом: “Хочеш королівством від Бога тобі позиченим за справедливістю батьків своїх управляти й боронити його?”
Король відповідає: “Так, як лише зможу, посилений Божою поміччю й втішністю всіх його вірних, так все справедливо робити обіцяю”. (Обряд коронування чеських королів)

  Корона важить 2 385 грамів, є виготовлена з майже чистого золота (21-22 каратів), прикрашає її 20 перлин і 96 дорогоцінних каменів. Висота корони 19 сантиметрів. Дорогоцінні камені в IV столітті ще не вміли шліфувати до певних розмірів і для кращого блиску. Хоч в середньовічній уяві королівська корона сама була священним предметом, чеська корона ще й була сховищем більшої святині. В хрест на короні вклали часточку корони Короля всіх королів: у хресті на верхівці корони знаходилася одна колючка з тернового вінка Ісуса Христа. Терновий вінок, покладений на голову Ісусу Христу римським легіонерами перед розп'яттям, був єдиною “короною”, котрою Він  був “коронований” за свого земного життя.

   “І вони зодягли Його в багряницю і, сплівши з тернини вінка, поклали на Нього. І вітати Його зачали: Радій, Царю Юдейський!” (Від Марка 15:17,18)

   Чеська королівська корона зберігалася в різні часи в різних місцях — на замку Карлштейн, у Відні, вивозилася в моменти небезпеки за Другої світової війни з Праги у місто Чеські Будєйовіце і місто Жіліна. З 1791 року після коронування Леопольда ІІ Габсбурга зберігається за сімома замками в храмі Святого Віта. До кімнати, в котрій зберігаються королівські регалії, веде з каплиці Святого Вацлава в храмі Святого Віта 90 сходин. До кожного з семи замків на дверяй скарбниці є інший ключ. П'ять ключів зберігаються у представників світської влади і два ключі у представників духовної влади. Перший ключ — у президента, другий — у прем'єра, третій — у архієпископа, четвертий — у голови нижньої палати парламенту, п'ятий — у голови верхньої палати парламенту, шостий — у декана митрополичого храму Святого Віта, і останній сьомий — у мера міста Праги. Ключі передаються разом з печаткою та іншими документами при зміні людей на цих керівних посадах. В останні 25 років вже майже стало традицією виставляння корони на 10 днів у Владиславському тронному залі до річниці чехословацької незалежності або в рік інаугурації нового президента.
   Корона й зараз є символом держави, хоча Чехія вже з 1918 року не є королівством. Республіку було проголошено 28 жовтня 1918 року. Та й останні два чеські королі Франц Йосип І та Карел ІІ з різних причин загалом 70 років правили некороновані. Востаннє коронування чеською короною відбулося ще в 1836 році. Про останнього чеського коронованого короля Фердинанда V можна прочитати тут за посиланням. З 1918 року королів в Чехії нема, а президенти не коронуються. Та й чеські королі не часто могли потішитися святовацлавською короною. Корону могли поносити лише в день коронування або в якусь дуже визначну святкову урочистість. В день коронування вперше корону на голову королеві покладали єпископи. Королі мусили в той ж день до заходу сонця повернути корону святому Вацлавові — покласти на голову статуї святого поряд з його мощами, щоб пам'ятати, що корона і королівство їм не належить. Вони є лише з волі Божої тимчасово керуючі святовацлавською землею. Хто б цих правил не дбав, той “...попаде під гнів всемогутнього Бога і його святих апостолів Петра і Павла.” (Була римського папи Климента VI про охорону чеської королівської корони, 6 травня 1346).
   Не можемо виключити, що корону приміряв близький товариш Гітлера протектор Чехії у складі третього рейху Райнгард Гейдріх. Він в 1941 році наказав принести до нього всі сім ключів і віддати корону. Відвіз її у свою канцелярію в Чернинському палаці. Не минуло й року, як висадженні в окуповану Прагу з англійського літака чехословацькі парашутисти смертельно поранили Гейдріха вибухівкою.
   Крім вистави королівських регалій анонсував Празький Град протягом 2018 року й інші вистави присвяченні історії Чеської держави, що конатимуться поступово від 1 січня до 28 жовтня 2018 року. Загалом шість вистав на тему історії чеської держаності готувалося впродовж двої років. На половину з них буде безкоштовний вхід, на інші платитиметься за квиток 150 крон.
  


Email,    Mobil,    Viber,    WhatsApp
Назад до змісту