Богемні подорожі не лише по Богемії
по-русски
česky
українською
Vít Kravec logo
Гід по Празі та Чехії Віталій Кравець
Тел: +420720694262
Тел.: +420 721 321 255
Viber: +420 720 694 262

Україномовний гід по Празі та Чехії

на чеському ринку туризму з 2001 року
Logo Vít Kravec
Перейти до контакту

Напої та продукти

Самостійно в Празі
Існує біля двох десятків більш чи менш відомих в цілій Європі напоїв і продуктів харчування, котрі мають походження з території Чеської Республіки і є реєстрованими в Євросоюзі чеськими продуктами. Це своєрідні сири, ковбаси, солодощі, Бехеровка, сливовиця та інше. Є навіть продукти з 800-літньою традицією.
Чеське пиво (Pivo)
Чеське пиво
Чеське пиво називають жартома рідким хлібом чеського народу. В цьому жарті є сенс. Виготовляється з зернових культур і споживається в Чехії на протязі року до 165 літрів на особу. Крім пива великих відомих пивзаводів вас можуть зацікавити мініпивзаводи. Це ресторани, що готують власне пиво для продажі виключно на місці виробництва. Такі мініпивзаводи (чеською pivovary) крім ексклюзивного живого пива зазвичай пропонують широкий вибір блюд чеської національної кухні. Майте на увазі, що чеське пиво вироблене виключно з природної сировини і, крім декількох винятків, містить не більше 5% алкоголю. Тому його можна пити без будь-яких неприємних наслідків, майже не п'яніючи. І ще важливо знати, що чорне пиво в Чехії зазвичай не сильніше і не гіркіше за світле. Навпаки солодше. Важливо знати, що на пляшках в Чехії відсотках вказують не кількість алкоголю, а густоту пива.
"Бехеровка" (Becherovka)
Бехеровка
Напій з двістірічною традицією, що виготовляється виключно в місті Карлові Вари. В 1805 році Йозеф Бехер вдосконалив рецепт свого гостя англійця Фробріґа і з почав цей лікувальний бальзам продавати у своїй аптеці. Містить більше 20 лікарських рослин, переважно привезених з-за границі. Рецепт до сьогоднішнього дня є таємницею виробника. Бехеровку виробники рекомендують пити охолодженою до -4 градусів двічі на день перед їжею по 20 грамів. Бехеровка "Original" містить 38% алкоголю і 10% відсотків цукру. Але на закладі "Бехеровки" існують варіанти лікерів з однаковою лікувальною властивістю, але з відмінним смаком завдяки природнім смаковим добавкам. "KV14" — дуже гіркий аперитив, міцніший за оригінальну, але без цукру, з сухим червоним вином. "Lemond" — на смак солодкий лікер з приємним запахом, двічі менший вміст алкоголю, в півтори рази більше цукру, додано лимон. "Cordial" — найсолодший варіант з липовим цвітом та білим вином. „Ice&Fire” - новинка з 2014 року, з гострим червоним перцем, м'ятою, підсолоджена карамелем.
Сливовиця (Slivovice)
Сливовиця
Горілка виготовлена зі сливової закваски. Може бути з добавкою меду. Тоді напій жартома називають "валашський пеніцилін". Валашско - регіон на сході країни, де цей напій має найбільшу популярність. Подібна горілка, виготовлена з грушок чи абрикос вважається менш смачною і менш цінною. Щоб не було непорозумінь, мушу наголосити, що мова йде саме про горілку виготовлену з сливової браги, це ні в якому разі не є настоянка на сливах чи сливовий лікер. Місткість алкоголю буває 40-50%.
Медовіна (Medovina)
Медовуха
Так називають в Чехії справжню слов'янську медовуху. Напій в Чехії переважно виготовляється не лікерними підприємствами, а безпосередньо пасічниками, і часто продається на різдвяних торгах разом з сувенірами з воску, прополісом і медом. Місткість алкоголю від 12 до 18%. справжня слов'янська медовуха не може бути міцнішою, тому що давні слов'яни не мали дистиляційних апаратів і не робили горілку. Медовуху тому можна вважати лікером чи медовим вином. Влітку п'ється холодною, взимку розігрітою, подібно як глінтвейн. В супермаркетах продається медовуха різних виробників за різну ціну. Крім чистої медовухи буває медовуха з добавками кориці чи мигдалю. Тоді має виразніший аромат і є ще смачнішою.
Моравське та чеське вино (Vino)
Моравське вино
Хоча в свідомості туриста Чехія є в першу чергу країною пива, існує щонайменше півторатисячолітня традиція виготовлення вина. Виноград на півдні країни вирощується щонайменше з V століття, а в самій Празі з 908 року. На південному сході Чеської Республіки проходила північно-східна границя античної Римської імперії. Римляни розширили аж до Чехії мистецтво вирощування винограду. Через прохолодний клімат центральної Європи чеське вино переважно сухе. Рідше напівсухе чи напівсолодке. В Чеській Республіці не виробляється вино зі штучними добавками цукру чи алкоголю, тільки природне. Крім популярних міжнародних сортів винограду, існують і сорти чеської селекції.  Типово чеські білі сорти винограду: Ауреліус, Лена, Малверіна, Мушкат моравський, Палава, Верітас, Врбоска. Червоні сорти винограду: Агні, Андре, Аріана, Кабернет моравіа, Лаурот, Неронет, Рубінет. Рекомендую в першу чергу біле "Палава", ніколи не буває поганим. Часто залежно від виробника і року пристойними бувають білі "Ауреліус", "Мушкат моравський", червоні "Андре", "Кабернет моравіа", "Неронет". Ціна доброго вина буває від 9€ і вище. Рекомендую купувати в закладах спеціалізованих на продаж вина - в винотеках. Бо дешеве вино з супермаркету рідко буває добрим.
Виробляється в Чехії і солодке вино, але специфічним дорогим способом. Продається у пляшках по 200 г і коштує від 20€ і вище. Це вино льодове і солом'яне. В першому випадку вищого природного вмісту цукру досягнуто пізнім збиранням урожаю при температурі повітря нижче -7°С. В другому випадку вищого вмісту цукру досягнуто особливим підсушуванням винограду на запашному сіні на горищі. Льодове і солом'яне вино виготовляється майже виключно з білих сортів винограду.
Ловецькe салямі
Тверда вуджена ковбаса салямі, прямокутної форми. Діти кажуть "квадратна ковбаса". Виготовляється від початку ХХ століття. Сучасний рецепт був зареєстрований в 1955 році в Чехословаччині. Її можна зустріти і австрійського виробництва. Але то є чеський винахід і як традиційно чеський продукт зареєстрований в ЄС в 2011 році. Назва перекладається українською "мисливецьке салямі".
Ловецькe салямі (Lovecký salam)
Оломоуцькі тваружки
Сир, що виготовляється поблизу міста Оломоуц на Мораві. Популярний теж в Австрії і Німеччині. Його особливість полягає в тому, що свіжий сир заражають бактерією, котра йому надає специфічний смак і дуже різкий аж неприємний запах. Якщо пересилити себе і покуштувати, то з чорним хлібом до пива дуже смачно. Часом в ресторанах можливо зустріти і в смаженому або маринованому вигляді.
Сир "Гермелін" (Hermelin)
Гермелін
Король чеського сиру. Виглядом нагадує трохи "камембер". Продається у всіх продуктових супермаркетах в прямокутних коробочках з портретом короля Карла IV. Це м'який сир з білою плісенню на поверхні. Буває як в чистому вигляді, так з часником, зеленим чи червоним перцем. Рідше зустрічається маринований з цибулею і гострим перцем в скляній посуді або розважний.
Пардубіцькі пряники (Pardibické perníky)
Пардубіцькі пряники
Традиція виготовлення медових пряників в місті Пардубіце сягає аж до XIV століття. Пряники роблять не тільки плиткої форми, але й трирозмірні. Бувають цілі пряникові будиночки, автомобілі, звірятка. На Різдво можна навіть знайти пряникові вертепи. Пряники вручну розмальовуються цукровою глазур'ю, тому кожний пряник є оригінальним витвором мистецтва. Свіжі пряники звичайно бувають дуже тверді. М'якнуть поступово на протязі тижня чи двох. Потім знову починають тверднути. Їх буває через їх красу шкода з'їсти. Термін зберігання цього сувеніру декілька місяців.
Сир "Нива" (Niva)
Сир "Нива"
Традиційний чеський сир напівм'який жовтуватого кольор уз блакитно-зеленою плісенню типу "рокфор". Походить з південночеського Чеського Крумлова, з фірми, шо сьогодні називається "Мадета". Рецепт донського козака в еміграції Харітонова. Був названий "Нива" тому, що сир нагадував першому виробникові ниви в його рідних степах. Зараз його вироготовляють і інші виробники.

Екскурсії по Празі та Чехії українською мовою

Tel., Viber, WhatsApp: +420 720 694 262
Назад до змісту