Богемні подорожі не лише по Богемії
по-русски
česky
українською
Vít Kravec logo
Гід по Празі та Чехії Віталій Кравець
Тел: +420720694262
Тел.: +420 721 321 255
Viber: +420 720 694 262

Україномовний гід по Празі та Чехії

на чеському ринку туризму з 2001 року
Logo Vít Kravec
Перейти до контакту

Християнство в Празі

Екскурсії в Празі
3 годдобровільна
3 годдобровільна
3 год
добровільна
Свята Людмила, ікона
Чехія є цікавою країною з точки зору християнської історії для всіх головних напрямків європейського християнства: для католиків, православних і протестантів. Саме на території нинішніх Чехії і Словаччини була Біблія вперше перекладена слов'янською мовою. Це відбулося під час місії Кирила та Мефодія ще в IX столітті, за 100 років до хрещення Русі князем Володимиром Київським. Свята княгиня Людмила, жінка засновника Празького Граду, є єдиною загальношанованою католиками і православними святою з ім'ям Людмила. Реформація в Чехії почалася з проповідей ректора Карлового університету, магістра філософії і бакалавра богослів'я Яна Гуса на ціле століття раніше, ніж Мартин Лютер у Німеччині оприлюднив свої славні тези. Хоча Яна Гуса було спалено, як єретика, його послідовники гусити змогли в XV столітті відстояти свої переконання. Парадоксально, але сьогодні Чехія, що з усіх слов'янських країн має найдовшу християнську традицію, є найатеїстичнішою країною Європи. Приблизно дві третини населення вважають себе атеїстами.
Святі, шановані католиками і православними
17.III и 11.X - Вацлав (Вячеслав), князь, мученик
24.V - Кирило та Мефодій, рівноапостольні
7.IV - Прокоп Сазавський, преподобний
7.VII - Іван Чеський, преподобний
29.IX - Людмила, княгиня, мучениця
Православні святі
4.IX - Горазд, єпископ, новомученик
28.X - Ростислав, князь, мученик
Католицькі святі
15.II - 14 мучеників францисканців
17.III - благословенний Ян Саркандр
23.IV - святий Войтєх (Адальберт)
16.V - святий Ян Непомуцький, мученик
30.V - свята Здіслава
13.ХІ - свята Анежка (Агнесса) Чеська
Католицька путь до Праги
Святий Ян Непомуцький
Почнемо від Страговського монастира, заснованого в 1140 році. При бажанні заглянемо до празької Лорети (вхід платний - 130 крон). Відвідаємо храм Святого Віта - головну святиню країни. Помолимося в храмі Діви Марії Переможної і чудотворного Празького Ісусика. На Карловому мості згадаємо найславніших святих з галереї 30 статуй святих під відкритим небом. Завершити можна молитвою в греко-католицькому храмі Святого Климента. У цьому храмі лише 200 м від карлового мосту богослужіння бувають переважно українською мовою.
Хоч вхід у храм Святого Віта в позабогослужбовий час є платний, группа, що йде зі священником може отримати в канцелярії архієпископа письмовий дозвіл на безкоштовний вхід. Тому прохання до отців, не забувати брати з собою документи, підтверджуючі приналежність до церковного кліру.
Православне паломництво в Празі
Православний храм Кирила і Мефодія в Празі
Відвідаємо храм Святого Віта, в котрому покояться мощі святого Віта мученика римського, святого князя мученика Вячеслава Чеського та інших. Оглянемо ззовні базиліку Святого Юрія (Георгія) Переможця, в котрому покояться мощі святої мучениці княгині Людмили. Щоб попасти у ці два об'єкти на жаль потрібно заплатити 250 крон за вхідні квитки. Храм Святого Віта без вхідного квитка можливо оглянути лише від порога, в храм Святого Юрія без квитка подивитися неможливо. Оглянемо статуї православних святих на Празькому Карловому мості. Завершити можна в одному з православних храмів Праги згідно з їх розкладом богослужінь. Доїдемо на молитву громадським транспортом.
Гуситська Прага
Пам'ятник Яна Гуса в Празі
Минуло понад 600 років від мученицької смерті на вогнищі в місті Констанц на півдні Німеччини ректора Карлового університету, магістра філософії і бакалавра богослів'я проповідника Яна Гуса. Хоч сам філософ і проповідник за свої проповіді поплатився життям, але його послідовники зпромоглися на першу реформу церкви, що проіснувала до нашого часу. 100 років перед Мартином Лютером в Чехії зродилася гуситська церква. Вперше в історії в центрі Європи віруючі не тільки успішно провели реформу катлицької церкви, але й захистили свої переконання перед хрестовими походами. Екскурсію почнемо від пам'ятника Яну Гусу на Староміській площі і там ж в храмі святого Миколая Чехословацької Церкви Гуситської закінчимо. Відвідаємо Карлів університет - місце перших дискусій про реформу церкви в Чехії, Віфлеємську каплицю - місце проповіді Яна Гуса, храм святого Мартина - тут чаша стала символом гуситського протесту. Храм Діви Марії Сніжної - звідси зранку почався хресний хід, що завершився повстанням. Хоч засвячення храмів святим не узгоджується з сучасним протестантським богослів'ям, але офіційні історичні назви храмів зберігаються в Празі незмінні.
 
Сайти церков, що пов'язують своє походження з гуситською реформою:

Екскурсії по Празі та Чехії українською мовою

Tel., Viber, WhatsApp: +420 720 694 262
Назад до змісту