Гавелський ринок, 800 років безперервної торгівлі
Опубліковано автор Vitaliy Kravets вхід Прага · четвер 08 січ 2015 · 2:15

Вчора був з білоруською групою на Староміській площі біля ратуші, коли розбирали ялинку і кіоски різдвяної ярмарки. Коли знімали зірку-комету з верхівки ялинки, було трохи сумне відчуття кінця свята. Хоч в Україні свята в цей день якраз починаються, але в Чехії не дуже є час і можливість поколядувати в добі українських свят. Місто буде виглядати від нині буденно. Туристів поменшає. Нічого святкового на вулицях не залишиться.

Хоча різдвяні ярмарки вже не будуть, але одна ярмарка з сувенірами є в Празі цілорічно. Це Гавелський ринок на пів шляху між двома найваждивішими площами Праги - між Вацлавською і Староміською. Це на сьогодні є найстарший збережений в місті базар з безперервною торгівлею. Його добре знають туристи, котрі побували в Празі. Продають на ньому найрізніші сувеніри і фрукти. Увагу туристів до ринку часто приверне звук електронного сміху маріонеток відьмочок, що тут продаються. На базарних рядах є надпис, що вказує на довгу історію ринку - з 1232 року! Назва ринку відповідає назві цієї частини міста. Її було закладено в 1232 році на краї Старого Міста. Гавелське місто зайняло простір між Староміською площею і готичними фортифікаціями, що будувалися королем Вацлавом I на лінії сьогоднішньої вулиці На пршікопє (Na Příkopě).

Поряд з ринком є храм з такою ж назвою - Святого Ґалена. Ім'я Ґален вимовляється чеською "Гавел". Сьогоднішній вигляд храму є результатом чергових перебудов з XVIII століття. Але малий костел у романському стилі засвячений швейцарському святому Ґаленові було тут збудовано вже в XIII столітті. В середньовіччі торгували у Гавелському місті всім можливим. На одному кінці був фруктовий ринок, на іншому - вугільний. Мали свої ряди продавці сукна, м'яса і яєць.
У 1896 році було на кошти міста збудовано новий критий ринок. Торгівля була значно зручнішою і цивілізованішою. На будівлі ринку на вулиці Лицарській (Rytířská) є до нині надпис "Ринок" (Tržnice). Скрізь будівлю ринку є прохід наскрізь на протилежну вулицю. Але всередині на жаль знайдете лише супермаркет "Albert" і китайський ресторанчик. Лише надписи і фрески нагадують про минуле будівлі.
На паралельній вулиці на ринку під відкритим небом все ще можете придбати фрукти, овочі, карловарські вафлі, шоколадки. Продаються там ручного виробництва дерев'яні іграшки, маріонетки та інше. Гарний іграшковий магазин, декілька кав'ярень і ресторанчиків є під арками по боках торговельних рядів. Вироби переважно сучасні. Але погодьтеся, усвідомлення, що купуєте й торгуєтеся на ринку з 800-річною історією не маєте щодня.