Українська дерев'яна церква в Празі
Опубліковано автор Vitaliy Kravets вхід Прага · четвер 09 кві 2015 · 2:15
Що б ви в Празі не шукали? Українську бойківську дерев'яну церкву з елементами бароко! Мало хто з українців, що живуть в Празі, знає про цей храм в історичній частині міста. А туристи до нього напевне ніколи не доходять.
Храм Святого Архангела Михаїла було збудовано в другій половині XVII століття в селі Великі Лучки біля Мукачева, але двічі в своїй історії він подорожував. Вперше селяни в 1793 році його продали до тоді заможнішого села Медведівці. Храм було розібрано, перевезено і знову складено. А вдруге в 1929 році храм було з Медведівців подаровано до столиці Чехословаччини Праги. Висловлю припущення, що перевезенням церкви на 900 км з Медведівців до Праги здолали світовий рекорд з перевезення церков! Профінансовало транспортування міністерство освіти Чехословаччини. Храм зібрали в садах Кінских на найвищому пагорбі міста на Петршіні. Порослий деревами схил пагорбу хоча б трохи пригадує карпатські терени. 10 вересня 1929 року в урочистій церемонії передачі храму Празі брали участь представники столичної мерії, губернатор Підкарпатської Русі (це була офіційна назва нинішньої Закарпатської області в складі Чехословаччини) і селяни з Медведівців в карпатських національних костюмах. Повністю дерев'яна церква є завдовжки 14 м і завширшки 8 м. Висота дзвіниці є 17 м. Внутрішній простір є розмальований білою, зеленою і червоною барвами, що мають символізувати віру, надію і любов. Довгий час церква Святого Архангела Михаїла була частиною експозиції етнографічного відділення Національного музею, що знаходиться поблизу в палаці Кінских. В 2008 році після ремонту її було передано в користування Православній церкві в чеських землях та на Словаччині. Настоятелем парафії є священник румунського походження отець Андрей Йоан Данціу. Якщо розклад богослужінь не змінився, то всередину можна заглянути в неділю від 10 години, на великі церковні свята від 8 години ранку. Напередодні недільних і святкових днів о 17 годині служиься вечірня.
В 2013 році було записано до списків світової спадщини ЮНЕСКО 16 українських дерев'яних храмів, з котрих вісім знаходиться на території України, а інших вісім на території Польщі. Українське народне дерев'яне бароко високо оцінили в Чехії набагато раніше. Це не є єдииний український дерев'яний храм в Чехії. Наприклад, у місті Бланско біля Брно є ще одна церква з XVII століття, перевезена в 1937 році з Нижнього Селища на Закарпатті. Служить для богослужінь і вистав Чехословацькій церкві гуситській. Загалом є в Чеській Республіці п'ять дерев'яних церков, перевезенних з Закарпаття перед Другою світовою війною.
Найшвидше до церкви Святого Михаїла в Празі можна дійти від зупинки "Швандово дівадло" (Švandovo divadlo) трамваїв № 9 і 12.