Напої та продукти - Екскурсії по Празі та Чехії українською

Богемні подорожі не лише по Богемії

Україномовний гід по Празі та Чехії Віталій Кравець

Гід по Чехії
З 2001 року на ринку туризму
+420720694262, korolucha@atlas.cz
+420720694262 korolucha@atlas.cz
Email,    Mobil,    Viber,    WhatsApp
Логотип
Email,  Mobil,  Viber,  WhatsApp
+420720694262
korolucha@atlas.cz
Перейти до контакту

Напої та продукти

Існує біля двох десятків більш чи менш відомих в цілій Європі напоїв і продуктів харчування, котрі мають походження з території Чеської Республіки і є зареєстровані в Євросоюзі, як чеські продукти. Це своєрідні сири, ковбаси, солодощі, Бехеровка, сливовиця та інше. Існують навіть продукти з 800-літньою традицією. Багато з того можливо купити в супермаркеті. Оплата в великих продуктових супермаркетах модлива і паперовими євро, але решта дадуть на касі кронами.
Чеське пиво (Pivo)
Чеське пиво
Чеське пиво називають жартома рідким хлібом чеського народу. В цьому жарті є сенс. Виготовляється з зернових культур і споживається на протязі року аж 165 літрів на особу. Крім пива великих відомих пивзаводів вас можуть зацікавити мініпивзаводи. Це ресторани, що готують власне пиво для продажу виключно на місці виробництва. Мініпивзаводи (чеською pivovary) крім ексклюзивного живого пива зазвичай пропонують широкий вибір блюд чеської національної кухні. Майте на увазі, що чеське пиво вироблене виключно з природної сировини і, крім декількох винятків, містить не більше 5% алкоголю. Тому його можна пити без будь-яких неприємних наслідків, майже не п'яніючи. І ще важливо знати, що чорне пиво в Чехії зазвичай не сильніше і не гіркіше за світле. Навпаки солодше. На пляшках в Чехії у відсотках вказують не кількість алкоголю, а густоту пива. Якщо супермаркеті купуватимете пиво у пляшках, то ціна на поличках вказана без вартості пляшки. За кожну пляшку на касі додадуть до вартості 3-7 крон.
"Бехеровка" (Becherovka)
Бехеровка
Напій з двістірічною традицією, що виготовляється виключно в місті Карлові Вари. В 1805 році Йозеф Бехер вдосконалив рецепт свого гостя англійця Фробріґа і почав цей шлунковий бальзам продавати у своїй аптеці. Містить понад 20 лікарських трав, не тільки з чеської землі. Рецепт до сьогоднішнього дня є таємницею виробника. Бехеровку рекомендують пити охолодженою до -4 градусів двічі на день перед їжею по 20 грамів. Бехеровка "Original" містить 38% алкоголю і 10% відсотків цукру. На заводі "Бехеровка" виробляють ще три варіанти цього напою. "KV14" — дуже гіркий аперитив, міцніший за оригінал, без цукру, з сухим червоним вином. "Lemond" — на смак солодкий лікер з приємним запахом, вдвічі менший вміст алкоголю, в півтори рази більше цукру, додано лимон. "Cordial" — найсолодший варіант з липовим цвітом та білим вином, який можливо додавати в гарячий чай чи сік. На закладі Бехеровки на барах виготовляються коктейлі. Найвідоміший називається "Бетон". Це оригінальна "Бехеровка" й "Тонік" в пропорції 1/5, скибочка лимону та лід.
Медовіна (Medovina)
Медовуха
Так називають в Чехії справжню слов'янську медовуху. Напій переважно виробляють не спіртзаводи, а безпосередньо пасічники. Часто продається на різдвяних ярмарках разом з сувенірами з воску, прополісом і медом. Місткість алкоголю буває 12-18%. Справжня слов'янська медовуха не може бути міцнішою, тому що давні слов'яни не мали дистиляційних апаратів і не робили горілку. Медовуху тому можна вважати лікером чи медовим вином. Влітку п'ється холодною, взимку подібно до глінтвейну розігрітою. В супермаркетах продається медовуха різних виробників за різну ціну. Крім чистої медовухи буває смачніша з додатками кориці чи мигдалю.
Сливовиця (Slivovice)
Сливовиця
Горілка виготовлена зі сливової закваски. Може бути з доданням меду. Тоді напій жартома називають "валашський пеніцилін". Валашско - регіон на сході країни, де цей напій має найбільшу популярність. Подібна горілка, виготовлена з грушок чи абрикосів вважається менш смачною і менш цінною. Щоб не було непорозумінь, мушу наголосити, що мова є саме про горілку виготовлену з сливової браги, це ні в жодному разі не є настоянка на сливах чи сливовий лікер. Місткість алкоголю буває 40-50%.
Мисливецьке салямі (Lovecký salám)
Ловецькe салямі
Тверда вуджена ковбаса салямі, прямокутної форми. Діти кажуть "квадратна ковбаса". Виготовляється від початку ХХ століття. Сучасний рецепт був зареєстрований в 1955 році в Чехословаччині. Її можна зустріти і австрійського виробництва. Але то є чеський винахід і як традиційно чеський продукт зареєстрований в ЄС в 2011 році. Назва перекладається українською "мисливецьке салямі".
Студентська печатка (Studentská pečeť)
Суто чеські смачні цукерки в чеському супермаркеті важко знайти. В Україні значно смачніші. Єдине, що дійсно витримає конкуренцію є вироби фірми "Оріон" для чеського ринку під назвою "Студентська печатка". Шоколад звичних розмірів по ширині, але товстіший, з додатками горішків, родзинок,  часом з малиною, сливою, кокосом та іншим.
Сир "Гермелін" (Hermelin)
Гермелін
Король чеського сиру. Виглядом нагадує трохи "камембер". Продається у всіх продуктових супермаркетах в прямокутних коробочках з портретом короля Карла IV. Це м'який сир з білою пліснявою на поверхні. Буває як в чистому вигляді, так з часником, зеленим чи червоним перцем. Рідше зустрічається маринований з цибулею і гострим перцем в скляному посуді.
Оломоуцькі сирки (Olomoucké tvarůžky)
Оломоуцькі тваружки
Сир, що виготовляється поблизу міста Оломоуц на Мораві. Популярний теж в Австрії і Німеччині. Його особливість полягає в тому, що свіжий сир заражають бактерією, котра йому надає специфічний смак і дуже різкий аж неприємний запах. Якщо пересилити себе і покуштувати, то з чорним хлібом до пива дуже смачно. Часом в ресторанах можливо зустріти і в смаженому або маринованому вигляді.
Сир "Нива" (Niva)
Сир "Нива"
Традиційний чеський сир, напівм'який жовтуватого кольор з блакитно-зеленою пліснявою типу "рокфор". Походить з південночеського Чеського Крумлова, з фірми, шо сьогодні називається "Мадета". Рецепт донського козака в еміграції Харітонова. Був названий "Нива" тому, що сир нагадував своїм кольором першому виробникові ниви його рідного степу. Зараз його виробляють й інші виробники.
Пардубіцькі пряники (Pardibické perníky)
Пардубіцькі пряники
Традиція виготовлення медових пряників в місті Пардубіце сягає аж до XIV століття. Пряники роблять не тільки плиткої форми, але й трирозмірні. Бувають цілі пряникові будиночки, автомобілі, звірятка. На Різдво можна навіть знайти пряникові вертепи. Пряники вручну розмальовуються цукровою глазур'ю, тому кожний пряник є оригінальним витвором мистецтва. Свіжі пряники звичайно бувають дуже тверді. М'якнуть поступово на протязі тижня чи двох. Потім знову починають тверднути. Їх буває через їхню красу шкода з'їсти. Термін зберігання цього сувеніру декілька місяців.
Моравське та чеське вино (Vino)
Моравське вино
Хоча в свідомості туриста Чехія є в першу чергу країною пива, існує щонайменше півторатисячолітня традиція виготовлення вина. Виноград на півдні країни вирощується з V століття, а в самій Празі з 908 року. На південному сході Чеської Республіки проходила північно-східна границя античної Римської імперії. Римляни розширили аж до Чехії мистецтво вирощування винограду. Через прохолодний клімат центральної Європи чеське вино переважно сухе. Рідше півсухе чи півсолодке. В Чеській Республіці не виробляється вино зі штучними додатками цукру чи алкоголю, тільки природне. Крім популярних міжнародних сортів винограду існують і сорти чеської селекції. Типово чеські білі сорти винограду: Ауреліус, Лена, Малверіна, Мушкат моравський, Палава, Верітас, Врбоска. Червоні сорти винограду чеської селекції: Агні, Андре, Аріана, Кабернет моравіа, Лаурот, Неронет, Рубінет. Рекомендую в першу чергу біле "Палава", ніколи не буває поганим. Часто залежно від виробника і року пристойними бувають білі "Ауреліус", "Мушкат моравський", червоні "Андре", "Кабернет моравіа", "Неронет". Ціна доброго вина буває від 9€ і вище. Рекомендую купувати в закладах спеціалізованих на продаж вина - в винотеках. Дешеве вино з супермаркету єтеж справжнє, але рідко буває добрим. Виробляють в Чехії і солодке вино, але специфічним дорогим способом. Продається у пляшках по 200 г і коштує від 20€ і вище. Це вино льодове і солом'яне. В першому випадку вищого природного вмісту цукру досягнуто пізнім збиранням урожаю при температурі повітря нижче -7°С. В другому випадку вищого вмісту цукру досягнуто особливим підсушуванням винограду на запашному сіні на горищі. Льодове і солом'яне вино виготовляється майже виключно з білих сортів винограду.
Email,    Mobil,    Viber,    WhatsApp
Назад до змісту